Festivalul Medieval de la Sighisoara

Festivalul Medieval de la Sighisoara, editie aniversara 2018

Festivalul Sighisoara Medievala se va desfasura in perioada 27-29 iulie 2018 si are ca tema “Legende medievale”.

Ediția aniversară a Festivalului Sighişoara Medievală bate la ușa cetății! Având tema ”LEGENDE MEDIEVALE”, cea de-a XXV-a ediție își propune să aducă Festivalul Sighişoara Medievală la valoarea pe care o merită, și anume a celui mai vechi festival medieval din România care să se bucure de autenticitatea perioadei declarate prin spectacole, muzică și imagine, devenind astfel o poartă de călătorie în timp care să pună în valoare Cetatea Sighișoarei.

Anul acesta vom participa pentru prima data la Festivalul medieval de la Sighisoara si va vom povesti despe ce se intampla acolo.

Având tema „LEGENDE MEDIEVALE”, cea de-a XXV-a ediție își propune să aducă Festivalul Sighişoara Medievală la valoarea pe care o merită, și anume a celui mai vechi festival medieval din România care să se bucure de autenticitatea perioadei declarate prin spectacole, muzică și imagine, devenind astfel o poartă de călătorie în timp care să pună în valoare Cetatea Sighișoarei.
Importanţa acestei manifestări constă în puntea de comunicare realizată prin intermediul artei, cu ajutorul genurilor specifice Epocii Medievale. Astfel, pe parcursul celor trei zile, participanții se vor putea bucura de muzică și dansuri medievale, teatru commedia dell’arte, teatru de umbre, teatru itinerant, teatru interactiv pentru copii, jonglerii cu steaguri, ateliere de artă și manufactură medievală, tabăra cavalerilor, arena de turnir a cavalerilor, curtea comedianților, recitaluri de poezie, conferințe,expoziții și video-mapping.
Programul festivalului

VINERI 27.07.2018
Centrul Municipiului – Cetatea Medievala
16:30 –18:00 PARADA DE DESCHIDERE

Piața Mare a Cetății
16:00–16:30 Vernisaj Expoziție Itineranta de Fotografie – COMORILE ROMÂNIEI – ILIE TUDOREL
18:00–18:45 Concert de muzică medievală – CAPELLA ALL’ANTICO – Polonia
18:50–19:35 Concert de muzică medievală și renascentistă HUNIADI CANTORES– Hunedoara
19:40–20:25 Concert de muzică medieval și tradițională TRUVERII–“De drag de domnițe”
20:30–21:15 Concert de muzică medievală – CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara
21:20 – 22:10 Concert de muzică medieval și tradițională BORDO SARKANY – Ungaria
Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului
14:30-20:30 Activități de tabără
15:30-16:00 Jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
18:15-18:50 spectacol cu cavaleri – STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
19:00-19:35 spectacol cu cavaleri – TERRA ULTRASILVANA – Brașov
19:45-20:20 spectacol cu cavaleri – PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
20:30-21:05 spectacol cu cavaleri – SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș
Tabăra Comedianților – Piata Rățuștelor
12:30–13:00 Atelier deschis – CURTEA COMEDIANȚILOR – Dansuri Istorice
15:00–15:30 Atelier deschis – CURTEA COMEDIANȚILOR – Jocuri teatrale
15:30–16:00 Atelier deschis – TRUVERII – Muzica trubadurilor
18:10-19:00 Teatru commedia dell’arte – SKEPSIS – Alba Iulia
19:00-19:10 Farsă Medievală – Compania de Artă STUDIO 24 – București
19:15-19:40 Atelier deschis – NOSA- Bistrița – dansuri medievale
19:45-20:25 Tetaru – TEATRUL STRADA – Brașov –Misterul Cavalerilor
20:45-21:15 Atelier de magie – MAGITOT – București
21:20-22:10 Teatru de umbre – Compania PETER PAN – Povestiri din Canterbury – Tabăra Atelierelor – Piața Cismarilor
12:30-13:00 AteliereCopii – MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
13:00-13:30 Atelier de caligrafiemedievală – ASOCIATIA TIHOMIR–București
13:30-14:00 AteliereCopii – MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
18:10-19:00 AteliereCopii – MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
19:00-19:30 Atelier de caligrafie medievală- ASOCIATIA TIHOMIR – București
19:30-20:00 Teatru Medieval – KARAVANA DEL SOL / MEDIEVAL ART
20:00-20:30 AteliereCopii – MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
Arena Cavalerilor – Piața Sigma
18:30-19:00 Jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
19:00-20:30 Tir cu arcul pentru copii – TERRA ULTRASILVANA / STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA / ASOCIAȚIA TIHOMIR
20:30-21:00 Dansuri Medievale – NOSA – Bistrița
21:00-21:30 Atelier de dansuri medievale – NOSA – Bistrița
21:40-22:30 Spectacol de jonglerie cu foc – ARTGOTICA – Sibiu

SÂMBĂTĂ 28.07.2018
Piața Mare a Cetății
10:30-11:15 spectacol cu cavaleri – STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
11:25-12:15 spectacol cu cavaleri – PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
12:20-13:00 spectacol cu cavaleri – TERRA ULTRASILVANA – Brașov
14:30-15:00 Concert stradal – Menestrelii Festivalului
17:00-17:30 Dansuri medievale – NOSA – Bistrița
17:30-18:20 Concert de muzică medievală și tradițională – TRUVERII – București – Legendele Cavalerilor
18:30-19:20 Concert de muzică medievală – CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara
19:30-20:20 Concert de muzică medievală – SPIRITUAL SEASON – Ucraina
20:30-21:20 Concert de muzică medievală – BORDO SARKANY – Ungaria
Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului / Biserica Mănăstirii
10:30-13:00 Activități de tabără
15:00-20:30 Activități de tabără
15:00-15:30 Jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
15:30-15:50 Teatru itinerant – Tristan și Isolda – ACTUL 1 – Bătălia – CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI
16:00-16:45 spectacol cu cavaleri – PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
16:50-17:45 spectacol cu cavaleri – TERRA ULTRASILVANA – Brașov
17:40-18:25 spectacol cu cavaleri – STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
18:30-19:00 spectacol cu cavaleri – SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș
Tabăra Comedianților – Piata Rățuștelor
10:30-11:00 Teatru pentru copii – Teatrul STRADA – Brașov – Pinocchio
11:00-11:40 Teatru interactiv pentru copii – Compania de ArtăSTUDIO 24 – București – Păcală
11:40-12:30 Teatru cu păpuși – Compania PETER PAN – Câmpina – Hansel și Gretel
12:30-13:00 Spectacol cu copii – Tabăra Medievală A FI – Sighișoara
13:30-14:20 Teatru cu păpuși – TEATRUL PENTRU TOȚI – Prințul și vrăjitoarea
14:20-15:00 Atelier deschis – CURTEA COMEDIANȚILOR – Jocuri teatrale și Pictură pe față
16:00-16:30 Atelier deschis – NOSA- Bistrița – dansuri medievale
16:30-16:45 Farsă Medievală – Compania de Artă STUDIO 24 – București
16:45-17:05 Teatru itinerant – Tristan șiIsolda – ACTUL 2- Renasterea CURTEA COMEDIANȚILOR
17:20-17:50 Atelier de magie – MAGITOT – București
18:00-18:50 Teatru commedia dell’arte – SKEPSIS – Alba Iulia –
19:00-19:15 Farsă Medievală – Compania de Artă STUDIO 24 – București
19:30-20:00 Atelier deschis – CURTEA COMEDIANȚILOR –Jonglerii cu poiuri, picturăpefață
20:00-20:30 Jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
20:30-21:00 Atelier deschis – CURTEA COMEDIANȚILOR – Păpuși
21:30-22:00 Teatru de umbre – Compania D’ARTAMY – Tristan și Isolda
Tabăra Atelierelor – Piața Cismarilor
10:30-13:30 Ateliere copii
11:30-12:30 Teatru medieval – TEATRUL POPULAR SIGHIȘOARA – ProcesulVrăjitoarei Carolina din Criș
12:30-13:00 Teatru cu marionete -KARAVANA DEL SOL – Chile
13:00-13:30 Teatru pentru copii – Teatrul STRADA – Brașov – Jack și vrejul de fasole
15:30-20:30 Ateliere copii
15:30-16:00 Mini concert muzică medievală – KARAVANA DEL SOL – Chile
16:00-17:00 Ateliere Copii – MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
17:00-17:30 Atelier de caligrafie medievală – ASOCIATIA TIHOMIR – Bucuresti
Arena Cavalerilor – Piața Sigma
11:00-14:00 Diferite activități pentru copii (tir cu arcul, aruncat cu toporul, expoziție de animale, tiroliană, plimbări cu ponei)
12:30-14:00 Tir cu arcul pentru copii – TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
18:00-18:30 Jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
18:30-19:30 – Incercările Cavalerilor – TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
19:30-20:00Teatru itinerant – Tristan șiIsolda – ACTUL 3 – Turnirul – CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI
20:00-20:30 Dansuri Medievale – NOSA – Bistrița
20:30-21:30 Spectacol cu cai – BASME CU CAI– Baba Samca, Talpa Iadului
21:30-22:20 Spectacol de jonglerie cu foc – PALADINI DE TERRA MEDIES–Mediaș – Turnul Artelor – TurnulFierarilor
14:30-15:15 Conferință -Povești medievale despre Dracula Voivod, – dr. LiviuCîmpianu
15:30-16:10 Teatru de umbre -Compania PETER PAN – Povestirile din Canterbury
16:15-17:00 Concert de muzică renascentistă – Cristi Lazăr, lăutăși Mihai Cohal, tenor – Lumea lui Dowland
19:30-20:15 Recital teatralo-gastronomic medieval IOANA CRĂCIUNESCU și PEDRO NEGRESCU, Alchimie 1
Sala Sander
13:45 Conferință -ÎnceputurileFestivalului Medieval -regizor Mihai Serghei TODOR
14:30 Conferință – Despre trubaduri și instrumentelelor – Nicolae SZEKELY- Hunedoara
15:00 Concert de lăută – Nicolae SZEKELY–Hunedoara
18:30 Concert de muzică medieval – Cappela all Antico – Polonia

DUMINICĂ 29.07.2018

Piața Mare a Cetății
11:00-11:45spectacol cu cavaleri – SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș
11:45-12:30 spectacol cu cavaleri – STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
12:30-13:15 spectacol cu cavaleri – TERRA ULTRASILVANA – Brașov
13:15-14:00 spectacol cu cavaleri – PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
15:30-16:00 Concert stradal – Menestrelii Festivalului
16:00-16:30 Jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
16:30-17:00 Teatru itinerant – Tristan șiIsolda – ACTUL 6 – Steagurile – CURTEA COMEDIANȚILOR, ARTGOTICA
17:00-17:50 Concert de muzică medievală și renascentistă – HUNIADI CANTORES– Hunedoara
18:30-18:50 Concert de muzică medievală – SPIRITUAL SEASON – Ucraina
19:00-19:50 Concert de muzică medievală și tradițională – TRUVERII – București – Legendele Cavalerilor
20:00-21:00 Concert de muzică medievală – BORDO SARKANY – Ungaria
Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului / Biserica Mănăstirii
10:30-13:00 Activități de tabără
13:00-13:30 Farse cavalerești – STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
13:30-14:00 Dansuri medievale – NOSA- Bistrița
14:00-14:20 Teatru itinerant – Tristan șiIsolda – ACTUL 4- Nunta – CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI, NOSA
15:30-20:00 Activități de tabără
15:40-16:25 spectacol cu cavaleri – PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
16:35-17:20 spectacol cu cavaleri – TERRA ULTRASILVANA – Brașov
16:30-18:15 spectacol cu cavaleri – STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
18:30-19:20 spectacol cu cavaleri – SCUTIERII DE MÜHLBACH– Sebeș
19:30-20:00 Jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
21:15-21:45 Atelier de dansuri istorice – Curtea Comedianților – Dansul Principelui de Transilvania
21:45-22:00 Videomaping pe Turnul cu Ceas – RADU IGNAT – Sibiu – Legende medievale
22:00-22:15 concert medieval stradal – Menestrelii Festivalului
22:15-22:30 Parada cu făclii – coborâre din Cetate
TabăraComedianților – Piata Rățuștelor
11:00-11:30 Teatru pentru copii – Teatrul STRADA – Brașov – Jack și vrejul de fasole
11:30-12:00 Teatru cu păpuși – Compania PETER PAN – Câmpina – Hensel și Gretel
12:00-12:40 Teatru interactiv pentru copii – Compania de ArtaSTUDIO 24 – București – Păcală
12:40-13:30 Teatru cu păpuși – TEATRUL PENTRU TOȚI – Prințul și vrăjitoarea
13:30-14:00 Teatru cu păpuși – Compania PETER PAN – Câmpina – Păcală
14:45-15:00 Farsă Medievală – Compania de Artă STUDIO 24 – București
15:00-15:30 Atelier de muzică – MenestreliiFestivalului
15:45-16:00Teatru itinerant – Tristan șiIsolda – ACTUL 5 –Lamentațiilelui Tristan – CURTEA COMEDIANȚILOR
16:00-16:30 Dansuri Medievale – NOSA- Bistrița
17:00-17:30 Commedia dell’arte – IL LUOGOIN BUIO
17:40-18:00 Farsă Medievală – Compania de Artă STUDIO 24 – București
18:00-18:50 Teatru commedia dell’arte – Teatrul SKEPSIS – Alba Iulia –
19:00-20:00 Teatru cu păpuși – UNATC -Licență păpuși – La Fantasia – Una storia dei zanni
20:00-20:30 Atelier deschis – CURTEA COMEDIANȚILOR – Jonglerii cu poiuri și dansuri istorice
Tabăra Atelierelor – Piața Cizmarilor
10:30-13:30 Ateliere copii
12:30-13:00 Teatru pentru copii – Teatrul STRADA – Brașov – Jack si vrejul de fasole
13:00-13:40 Teatru medieval – TEATRUL POPULAR SIGHIȘOARA – ProcesulVrăjitoarei Carolina din Criș
13:40-14:10 Teatru cu marionete – KARAVANA DEL SOL – Chile
16:00-19:00 Ateliere copii
16:00-16:30 Miniconcert muzică medievală – KARAVANA DEL SOL – Chile
Arena Cavalerilor – Piața Sigma
11:00-14:00 Diferite activități pentru copii (tir cu arcul, aruncat cu toporul, expoziție de animale, tiroliană, plimbări cu ponei)
12:30-14:00 Tir cu arcul pentru copii -TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
14:00-14:30 Concurs tir cu arcul amatori
18:00-18:30 Jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
18:30-19:00 Concurs tir cu arcul cavaleri
19:00-20:30 Incercarile Cavalerilor – TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
20:30-21:30 Spectacol cu cai – TEUTONII TRANSILVANIEI
21:45-22:30 Spectacol de jonglerie cu foc – SIRIUS– Bistrița
22:30-22:45 INCHIDERE – Turnul Artelor – Turnul Fierarilor

Calatoriaperfecta.ro este un proiect initiat de Pati si Dan, doi pasionati de calatorii. Am vizitat pana acum peste 50 de tari si ne place sa spunem ca lista ramane deschisa. Din fiecare calatorie surprindem cat mai multe detalii, informatii reale si imagini pentru voi. Va invitam sa intrati in lumea noastra daca nu ati facut-o deja, sa calatoriti cu noi, sa deveniti unul dintre membrii familiei noastre. Calatoria perfecta exista! Haideti sa o descoperim impreuna.

Comments

comments

CalatoriaPerfecta

Calatoriaperfecta.ro este un proiect initiat de Pati si Dan, doi pasionati de calatorii. Am vizitat pana acum peste 50 de tari si ne place sa spunem ca lista ramane deschisa. Din fiecare calatorie surprindem cat mai multe detalii, informatii reale si imagini pentru voi. Va invitam sa intrati in lumea noastra daca nu ati facut-o deja, sa calatoriti cu noi, sa deveniti unul dintre membrii familiei noastre. Calatoria perfecta exista! Haideti sa o descoperim impreuna.

Leave a Reply

Ne gasesti si aici
%d bloggers like this: