LUMEA MARE

Ce trebuie sa stii despre Japonia daca pleci acolo

Ce trebuie sa stii despre Japonia daca te-ai hotarat sa o vizitezi!

Japonia este cu adevărat o „altă planetă”. Și spunem asta în cel mai bun sens posibil.

După zeci de țări vizitate pe mai multe continente, putem spune fără nicio reținere că Japonia este locul care ne-a surprins cel mai mult. Nu neaparat prin zgârie-nori, nu prin tehnologie și nici prin trenurile de mare viteză, deși și acestea sunt impresionante. Ci prin felul în care funcționează o societate întreagă.

Totul pare să aibă o logică. Totul este organizat. Totul funcționează (aproape) perfect. Da, știm ce o să spuneți. „Dar China?” „Dar Singapore?” „Dar Norvegia?” Le-am văzut. Sunt extraordinare. Dar nu se compară cu Japonia.

În Japonia ai senzația că fiecare om știe exact ce are de făcut și face acel lucru fără să încurce pe nimeni. Nu există haos, nu există gălăgie inutilă, nu există înghesuială fără sens. Milioane de oameni circulă zilnic prin cele mai aglomerate orașe din lume și totuși totul pare să curgă natural. Ca un musuroi urias de furnici in care fiecare stie exact ce are de facut si nu se abate o clipa de la asta!

Șocul este uriaș pentru orice turist, indiferent din ce țară vine.

Primele zile vei avea impresia că ai ajuns într-un film SF. Apoi începi să te obișnuiești și îți dai seama că nu tehnologia este ceea ce face Japonia atât de specială, ci oamenii. Respectul, disciplina, bunul-simț și educația sunt la un nivel pe care cu greu îl vei mai întâlni în altă parte.

Tocmai de aceea, înainte să pleci în Japonia, documentează-te. Mai ales dacă nu mergi cu o agenție care îți organizează fiecare zi și fiecare transfer.

Nu ne referim doar la ce obiective turistice să vezi. Despre asta găsești informații peste tot. Documentează-te despre cum funcționează transportul, despre regulile lor nescrise, despre ce este politicos și ce nu, despre cum se cumpără biletele, despre plata cu cash, despre restaurante și despre lucrurile care nouă ni se par banale, dar acolo sunt complet diferite.

Crede-ne, îți vor face vacanța mult mai ușoară.

Noi îți vom spune câteva dintre lucrurile pe care le-am învățat din experiența noastră. Nu avem cum să acoperim absolut tot, dar dacă citești articolul până la capăt, vei pleca mult mai pregătit/a decât am fost noi.

Cum îți organizezi excursia in Japonia?

Foarte mulți își imaginează că Japonia este o țară relativ mică și că pot vedea totul într-o săptămână. Nu poti! Nu ajungi „repede-repede” dintr-un oraș în altul doar pentru că trenul este foarte rapid. Trebuie să ajungi în gară, să găsești peronul, să schimbi uneori mai multe trenuri și apoi să ajungi de la gară până la hotel sau la obiectivul pe care vrei să îl vizitezi.

Cele mai importante destinatii sunt: Tokyo ( evident) cu o excursie obligatorie la Muntele Fuji , Osaka si Kyoto. 90% dintre turisti fac asta. Apoi poti jongla cu altele. Poti merge la Hiroshima sau Kobe, Nara sau Nagasaki.  Cupleaza Osaka cu Nara si Kobe pentru ca sunt aproape, cazare Tokyo cu Muntele Fuji si Yokohama sau Chiba (unde e monorailul). Poti incepe din Tokyo, continui cu Osaka si termini cu Kyoto sau invers. Oricum vei pierde o zi. la venire daca incepi cu Kyoto sau la plecare daca incepi cu Tokyo. Asta presupunand ca zbori din Tokyo.

Sfaturi utile despre Japonia

Am adunat mai jos câteva lucruri pe care noi am fi vrut să le știm înainte să plecăm. Unele par banale, dar crede-ne, îți vor face vacanța mult mai ușoară.

  • Nu ai nevoie de viză. Cetățenii români pot intra în Japonia fără viză pentru o perioadă de până la 90 de zile. La sosire primești permisul de intrare direct în aeroport. Completează înainte formularul Visit Japan Web și vei trece mai repede prin formalități.
  • Ia bani cash cu tine. Japonia este ultra-modernă, dar încă funcționează foarte mult pe numerar. Dacă rămâi fără bani, găsești tonomate de schimb valutar aproape peste tot.
  • Nu te speria dacă nu vorbește nimeni engleză. Chiar și cei care o cunosc sunt foarte timizi și evită să o vorbească. În schimb, sunt incredibil de politicoși și vor face tot posibilul să te ajute.
  • Nu-ți face griji cu alfabetul japonez. Aproape toate stațiile, indicatoarele și obiectivele importante sunt scrise și cu alfabet latin, nu doar cu caractere japoneze.

Transportul

  • Trenurile și metrourile sunt incredibil de punctuale. Dacă pe tabel scrie că trenul pleacă la 14:36, la 14:36 pleacă. Nu te urca în trenul care pleacă cu patru minute înainte doar pentru că merge în aceeași direcție. Cel mai probabil nu este al tău.
  • Ai grijă ce bilet cumperi. Există mai multe companii de metrou și mai multe companii de tren. Nu toate biletele sunt valabile peste tot, așa că verifică întotdeauna pentru ce linie cumperi.
  • La automatele de bilete se plătește, de multe ori, doar cash. Dacă nu te descurci, nu te stresa. Cheamă un angajat. Vin imediat și te ajută fără nicio problemă.
  • Oricât de bine organizate sunt gările, tot o să te rătăcești. Noi ne-am rătăcit. Toți turiștii se rătăcesc. Sunt gări cu mai multe etaje și zeci de ieșiri. Dacă ieși pe unde nu trebuie, poți ajunge într-o cu totul altă zonă. Partea bună este că trenurile circulă foarte des și nu vei pierde mult timp.
  • În Kyoto folosește mai degrabă autobuzul decât metroul. Și noi am crezut că este un oraș mic și ușor de vizitat. Deloc! Este foarte întins, iar multe obiective sunt departe unul de altul. Autobuzul este de multe ori cea mai bună variantă. Se urcă pe ușa din mijloc și se plătește la coborâre, direct la șofer. Poti cash sau cu cardul. O călătorie costă aproximativ 250 yeni (cam 6-7 lei).
  • În metrou păstrează liniștea. Între voi mai șoptiți dacă este nevoie, dar nu vorbi la telefon. Japonezii sunt foarte liniștiți și respectă spațiul celor din jur. Fă și tu la fel.

Reguli și obiceiuri

  • Nu există aproape deloc coșuri de gunoi pe stradă. Pune o pungă în rucsac și ține gunoiul cu tine. Când vrei să-l arunci, intră într-un FamilyMart, Lawson sau 7-Eleven. Aproape toate au coșuri de gunoi.
  • Nu fuma pe stradă. În multe locuri este interzis. Există spații special amenajate pentru fumători și toată lumea le respectă.
  • Nu se lasă bacșiș. Niciodată. În Japonia nu există cultura bacșișului. Dacă lași bani pe masă, există șanse mari să vină cineva după tine să ți-i înapoieze.

Restaurante și mâncare

  • În multe restaurante există o taxă de masă. De obicei se plătește de fiecare persoană și, în unele locuri, fiecare trebuie să comande cel puțin o băutură și un fel de mâncare. Cum nu se lasă bacșiș, până la urmă este cam același lucru.
  • FamilyMart, Lawson și 7-Eleven sunt salvarea oricărui turist. Găsești mâncare gătită, sandwichuri, sushi, deserturi, cafea și aproape orice ai nevoie. Toate au cuptoare cu microunde pentru încălzirea produselor, iar unele au chiar și câteva locuri unde poți mânca.
  • Poți mânca celebra carne Kobe fără să cheltuiești o avere. În multe restaurante este servită în felii subțiri și la prețuri surprinzător de bune. În general, mâncarea în oraș este foarte populară și destul de accesibilă. Vei observa că aproape toți localnicii mănâncă în restaurante.
  • Unele restaurante acceptă doar cash. Încă un motiv să ai mereu bani la tine.

Confortul în vacanță

  • Nu-ți face griji pentru toalete. Sunt peste tot, sunt gratuite și nu am găsit nici măcar una care să nu fie impecabil de curată.
  • Există Wi-Fi public, dar nu peste tot. Noi am luat  un eSIM cu 10 GB pentru 30 de zile. Costă aproximativ 17 euro și merită fiecare ban.
  • Automatele sunt peste tot. Și când spunem peste tot, chiar peste tot. Găsești cafea caldă, cafea rece, apă, sucuri, ceai, sandwichuri și multe alte produse. Deși multe acceptă și cardul, noi am observat că plata cash funcționa întotdeauna fără probleme.

Muntele Fuji

  • Verifică prognoza la Fuji înainte să pleci. Nu contează că în Tokyo este senin. Dacă Fuji este acoperit de nori, poți face drumul degeaba. Sunt zile în care pur și simplu nu se vede.
  • Se poate merge și pe cont propriu, dar muntele este la aproximativ 120 km de Tokyo și vei pierde destul de mult timp cu transportul. În plus, riști să nu mai vezi celelalte obiective din zonă.
  • Noi recomandăm o excursie organizată. Costă între 50 și 75 de euro și scapi de toate bătăile de cap.

Bagajele

  • Nu pleca în Japonia cu bagajele pline! Lasă cât mai mult loc liber. Serios. Vei găsi atât de multe lucruri pe care vei vrea să le cumperi încât bagajul de întoarcere va fi cu siguranță mai greu decât cel cu care ai plecat.
  • Multe magazine au optiunea Tax free. Daca cumperi de 1000 de euro merita, daca platesti 10 euro nu merita. O sa iti impacheteze cumparaturile intr-o punga transparenta si nu ai voie sa o deschizi pana pleci.

Cât costă Japonia?

Ca să-ți faci o idee, noi am calculat aproximativ așa:

  • 100 yeni = aproximativ 3 lei.
  • Pachet de țigări – în jur de 15 lei.
  • Masă la restaurant pentru două persoane – aproximativ 100-150 lei.
  • Bilet de metrou6-7 lei.
  • Bilet de tren – între 15 și 25 de lei, în funcție de distanță.
  • Apă de la automat4-5 lei.
  • Cafea – în jur de 10 lei.

Iar la capitolul suveniruri… pregătește portofelul. Vei găsi atât de multe lucruri interesante încât este aproape imposibil să pleci cu mâna goală.

Și încă ceva: prețurile sunt cam aceleași în toată Japonia. Nu există ideea că „în Kyoto este mai ieftin decât în Tokyo”. Diferențele sunt mici și nu merită să îți faci planul în funcție de asta.

Japonia nu este o destinație ieftină, dar nici atât de scumpă pe cât spune lumea. Dacă îți organizezi bine vacanța, poți avea una dintre cele mai frumoase experiențe din viața ta fără să cheltuiești o avere. Este o țară în care, indiferent cât te documentezi, tot vei avea momente în care vei spune: „Așa ceva n-am mai văzut niciodată.”

Te vei rătăci prin gări, vei sta câteva secunde în fața unui automat întrebându-te ce să alegi, vei mânca mai bine dintr-un convenience store decât din multe restaurante europene și vei ajunge să apreciezi liniștea, ordinea și respectul pe care japonezii îl au unii față de alții. Iar când te vei întoarce acasă, cel mai probabil nu vei spune că ai vizitat Japonia. Vei spune că ai trăit-o.

Și încă un sfat, poate cel mai important dintre toate: nu încerca să vezi toată Japonia într-o singură vacanță. Este imposibil. Mai bine vezi mai puține locuri, le descoperi pe îndelete și îți lași un motiv să te întorci.

Pentru că, dacă ne întrebi pe noi, Japonia este una dintre puținele țări din lume din care ai plecat si din avion deja începi să te gândești când vei reveni.