Nara din Japonia. Orasul caprioarelor! Obraznice!
Am vizitat orasul Nara unde traiesc cele mai obraznice caprioare din lume!
Nu poti ajunge in Japonia fara sa vizitezi Nara, orasul unde caprioarele traiesc libere pe strazi si au devenit atata de obraznice incat e greu sa te feresti de ele. Pare o sentinta”fara sa vizitezi” dar nu este. Este ruperea de restul disciplinei din Japonia.
Nara este aproape de Osaka si Kyoto. Iei un tren si ajungi imediat. Sunt vreo 30-35 de km intre orase si nu te pui cu trenurile din Japonia. Nu este un oras foarte mare dar are ceva ce atrage milioane de turisti anual.
Are caprioare libere pe strazi. La propriu. Traiesc in legea lor pe strazi si in parcuri si sunt atat de obisnuite cu oamenii incat uneori devin mai mult decat insistente. La ce ma refer? Poti sa le dai sa manance. Cumperi niste biscuiti pe cativa lei si le dai sa manance din palma. Marea problema este ca devin atat de insistente incat chiar si atunci cand nu mai ai nimic, te buzunaresc si te ciupesc de piele sau te trag de haine. Semnul universal „gata, nu mai am” este sa ridici mainile in sus ca atunci cand te predai. Le dispare interesul instant si te lasa in pace. Dar am vazut oameni care nu stiau asta si erau efectiv alergati de ele pentru hrana!
Căprioarele sunt considerate „sacre” de aproximativ 1.300 de ani. Nu au fost aduse aici pentru turiști și nu sunt un obiectiv turistic inventat pentru a atrage vizitatori. Ele fac parte din istoria și cultura orașului. Si aduc turisti. Știți câți vin anual?
Cati vizitatori au ajuns în orașul Nara în 2025?
Caprioarele sunt „sacre” de 1300 de ani, deci nu sunt un obiectiv turistic. Cine s-ar fi gandit atunci ca niste caprioare vor aduce atat de multi turisti aici! Stiti cati vin anual? Vreo 15 milioane in 2025. Stiti cati bani face orasul? Aproape 1 miliard de dolari anual. Bine, exagerez…vreo 850 de milioane de dolari.
De ce sunt căprioarele la Nara?
Recapitulam! Nara nu a fost întotdeauna orașul căprioarelor. A fost, înainte de toate, una dintre cele mai importante capitale din istoria Japoniei. În anul 710, capitala Japoniei a fost mutată la Nara, iar orașul a devenit centrul politic și religios al țării. A rămas capitală până în 794, când curtea imperială s-a mutat la Kyoto. Se pare ca preotii devenisera prea puternici. Sau alte motive…cine stie exact dupa atatia ani?
Dar în timp ce împărații, nobilii și călugării au plecat, căprioarele au rămas.
Și nu sunt aici întâmplător. Legătura lor cu Nara are peste 1.300 de ani. Potrivit legendei, zeul Takemikazuchi, zeul tunetului, a venit la Nara călare pe un cerb alb pentru a proteja orașul și noua capitală. De atunci, cerbii au fost considerați mesageri ai zeilor și au fost protejați de oamenii din Nara. Relația nu este doar o poveste turistică: cerbii din Nara sunt animale sălbatice și sunt desemnați monument natural al Japoniei.
Astăzi, în zona Nara Park trăiesc aproximativ 1.400 de cerbi. Deci, da, când vezi câteva zeci de cerbi adunați în jurul turiștilor, nu ai văzut nici pe departe toată „populația”. Am vazut sute si tot am crezut ca sunt enorm de multi. Dar nu, nu-i vezi pe toti. Doar pe cei mai obraznici, organizati in mici cete de „infractori” pandind turistii.
Și ce mănâncă toată armata asta de cerbi? În primul rând, iarbă, frunze, ghinde și alte plante pe care le găsesc singuri. Nu trăiesc din biscuiții pe care îi cumpără turiștii, chiar dacă, după comportamentul lor, ai putea jura că asta este dieta lor principală.
Biscuiții aceia celebri se numesc shika senbei și sunt făcuți special pentru cerbi. Îi găsești peste tot în jurul parcului la niste mici gherete și sunt probabil cea mai profitabilă „monedă de schimb” din Nara: vanzatorul ia banii, tu primești câteva secunde de bucurie, iar cerbul primește motivul perfect să te urmărească până când îi dai tot pachetul. Problema nu e pretul biscuitilor ci cum sa le dai si apoi sa scapi de ei! Pentru ca ce fac caprioarele poate fi „bullying”! Te urmaresc pana ridici mainile!
Va indoiti? Ia priviti aici!
Important este că nu trebuie să le dai altceva de mâncare. Cerbii sunt obișnuiți cu oamenii, dar rămân animale sălbatice. Iar când termini biscuiții, ridică mâinile și arată-le că nu mai ai nimic. Ridica mainile! Eu așa am făcut și, după ce au înțeles mesajul, au plecat imediat în căutarea următorului turist cu shika senbei în mână.
Ce mi s-a parut genial a fost ca obraznicele nu indraznesc sa se atinga de tejghea. Interzis! Asteapta pana cumpara cineva si navalesc pe el.

Dincolo de căprioare începe adevărata poveste a Narei
Dincolo de cerbi, care sunt 300% atracția nr. 1 din Nara astazi, există însă un loc mult mai serios. Ceva atât de important încât până și povestea cerbilor se leagă, într-un fel, de el. La care ajungi doar traversand strada din parc si mergand pe niste stradute micute.
Vă spuneam că Nara a fost capitala Japoniei pentru o perioadă. Iar orice capitală serioasă are și temple pe măsură. Aici însă nu vorbim despre un templu oarecare. Tōdai-ji este unul dintre cele mai importante temple construite în Japonia în acea perioadă, iar povestea lui este legată direct de împăratul Shōmu. Si in acest templu o sa gasesti Daibutsuden adica sala marelui Budha.
Tōdai-ji – templul și Marele Buddha din Nara
Pentru construirea lui și, mai ales, pentru uriașa statuie a lui Buddha din interior, nu au contribuit doar localnicii. Proiectul a fost unul național, iar oamenii din toate provinciile Japoniei au fost chemați să contribuie. Ca oriunde in Japonia, nici Tōdai-ji nu este gratuit, dar sistemul de acces este destul de simplu. Poți intra în zona templului și în curte, iar pentru Daibutsuden – Sala Marelui Buddha, unde se află celebra statuie gigantică, ai nevoie de bilet separat.
Dar merită să intri în sală. Buddha este atât de mare încât, văzut de aproape, îți dai seama imediat de ce împăratul Shōmu a avut nevoie de jumătate de Japonia pentru proiectul lui. Este o statuie absolut impresionanta care se uita undeva in zare. El stie exact la ce.
Iar în Daibutsuden mai există ceva care, pentru turiști, a devenit aproape la fel de celebru ca Buddha: gaura dintr-un stâlp de lemn. Da, ai citit bine. Un stâlp are o gaură suficient de mare cât să poată trece un om prin ea. Conform tradiției, dimensiunea găurii este aproximativ egală cu dimensiunea nării lui Buddha, iar legenda spune că cine reușește să treacă prin ea va avea parte de iluminare în viața următoare. Nu sanatate si noroc cum spuneam in clip…
Eu am trecut. Acum s-au intors toate glumele din viata mea „ce slab esti” pentru ca gaura nu este chiar făcută pentru orice adult. Copiii trec fără prea multe probleme, iar adulții trebuie să-și evalueze foarte bine relația cu mâncarea înainte să încerce. Dar dacă încapi, merită să încerci. Nu în fiecare zi ai ocazia să te bagi într-un stâlp al unui templu vechi de peste 1.000 de ani pentru a-ți asigura, conform tradiției, o viață următoare mai luminoasă.
O sa vad daca in viata urmatoare sunt mai destept sau mai iluminat decat in asta. Macar am o speranta. După oul negru mancat tot in Japonia, am rezolvat deja cu prelungirea vieții. Acum mai trebuia să rezolv și cu iluminarea.
Și, ca să fie clar: nu există o taxă separată pentru gaura din stâlp. Este inclusă în accesul la Daibutsuden.
Și dacă tot ajungeți în Japonia…
Nara a fost pe listă de când am început planificarea pentru Japonia. Cum să nu mergi la căprioare?? Dar habar nu aveam cât sunt de „interlope”. Și nici nu mi-am imaginat că sunt atât de multe. Mi-a luat ceva să înțeleg cum rămân nevătămat după ce termin biscuiții, dar nevoia te învață!
Apoi templul mi s-a părut cel mai impresionant din Japonia. Și am fost în Tokyo, am fost și în Kyoto. Dacă aveți o excursie în Japonia, nu o să mergeți în Nara că v-am povestit eu. O să mergeți pentru că e un loc de legendă! Și merită! Promit.
Acum că aveți și informațiile astea, știți cum să vă feriți de căprioare și poate încercați și voi iluminarea pentru viața viitoare. Dacă tot sunteți acolo…
Nara – informații utile dacă vrei să mergi
- Cum ajungi din Osaka la Nara? – Cel mai simplu este cu trenul. Din Osaka-Namba, trenul Kintetsu ajunge direct la Kintetsu-Nara în aproximativ 40 de minute. Cu JR, din Osaka Station până la Nara faci aproximativ 50 de minute.
- Cât timp îți trebuie pentru Nara? – Pentru o primă vizită, o zi este suficientă ca să vezi principalele atracții din zona centrală: Nara Park, Tōdai-ji, Marele Buddha și câteva dintre templele și sanctuarele din apropiere. Dacă vrei să vezi mai mult și să nu alergi de la un obiectiv la altul, poți sta fără probleme o zi întreagă.
- Cât costă intrarea la Tōdai-ji? – În prezent, biletul pentru Tōdai-ji și Daibutsuden costă 800 de yeni pentru adulți. Pentru alte clădiri și muzeul Tōdai-ji se plătesc taxe separate.
- Poți vedea cerbii din Nara fără să plătești? – Da. Nara Park este gratuit și este deschis tot timpul anului. Cerbii se plimbă liber prin parc, iar uneori îi vei găsi chiar pe străzile și aleile din jurul obiectivelor turistice.
- Câți cerbi sunt în Nara? – În Nara Park trăiesc aproximativ 1.400 de cerbi sălbatici, conform informațiilor oficiale ale orașului pentru 2024. Sunt considerați monument natural al Japoniei.
- Ce mănâncă cerbii din Nara? – Cerbii se hrănesc în mod natural cu iarbă și alte plante, iar vizitatorii le pot da doar biscuiții speciali numiți shika senbei. Nu le dați alte alimente și nu îi tachinați cu biscuiții dacă nu intenționați să îi hrăniți.
- Cât costă biscuiții pentru cerbi? – Biscuiții shika senbei se găsesc în mai multe locuri din zona Nara Park. Prețul poate varia, așa că merită să verifici la standul de unde îi cumperi. Nu sunt scumpi! Poate 10 lei. Important este că, odată ce ai scos pachetul, ai intrat în negocieri cu niște animale care nu acceptă „nu” drept răspuns.
- Merită să faci o excursie de o zi din Osaka sau Kyoto la Nara? – Da. Absolut. Este una dintre cele mai ușoare excursii pe care le poți face iar într-o singură zi poți combina cerbii din Nara Park cu Tōdai-ji și Marele Buddha. Parcul și principalele obiective sunt suficient de apropiate încât să poți face mare parte din traseu pe jos.
- Ce trebuie să știi înainte să hrănești cerbii? – Ține biscuiții bine, dă-i pe rând și, când ai terminat, ridică mâinile ca să le arăți că nu mai ai nimic. Și nu uita că, oricât de obișnuiți sunt cu oamenii, cerbii din Nara rămân animale sălbatice.




















